ΠΑΡΑΔΟΣΗ ΦΑΡΜΑΚΩΝ ΣΤΟ ΚΟΙΝΩΝΙΚΟ ΦΑΡΜΑΚΕΙΟ ΔΗΜΟΥ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ

Γράφτηκε από τον/την Super User

Την Πέμπτη 10 Μαρτίου η εθελοντική ομάδα συγκέντρωσης φαρμάκων "ΦΕΡΝΩ ΦΑΡΜΑΚΑ" των μαθητών και μαθητριών του 1ου Λυκείου Πετρούπολης μαζί με τον κο Μπέλλο, καθηγητή υπεύθυνο για την ομάδα, επισκεφθήκαμε την Κοινωνική Υπηρεσία του δήμου Πετρούπολης. Παραδώσαμε τα φάρμακα που συγκεντρώθηκαν μέχρι τώρα. Ενημερώσαμε τον κύριο Πέτσα υπεύθυνο του κοινωνικού φαρμακείου του δήμου Πετρούπολης, για το στόχο της δράσης που λαμβάνει χώρα στο σχολείο και ενημερωθήκαμε για τα φάρμακα που είναι απαραίτητα, κυρίως αντιυπερτασικά, για το διαβήτη, τη χοληστερίνη, τα καρδιαγγειακά νοσήματα, για πνευμονολογικές παθήσεις, ακόμα και αντιπυρετικά που πολλές οικογένειες αδυνατούν να αγοράσουν. Δεσμευθήκαμε ότι η συγκέντρωση φαρμάκων θα συνεχιστεί. Προσωπικά βρήκα χρήσιμη και ενημερωτική την επίσκεψή μας. Μία ιδέα έγινε πράξη και νοιώσαμε περήφανοι που βάλαμε ένα μικρό λιθαράκι αλληλεγγύης σε τοπικό επίπεδο.

1ο ΓΕΝΙΚΟ ΛΥΚΕΙΟ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ
ΑΝΑΤΟΛΙΚΗΣ ΡΩΜΥΛΙΑΣ & ΘΕΣΣΑΛΙΑΣ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ